top of page

Καμπανιακός Κ14 - Ακαδημία Γιαννιτσών Κ14 3-3

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου στο Μυγδόνιο Αθλητικό Κέντρο ανάμεσα στα τμήματα Κ14 του Καμπανιακού και της Ακαδημίας Γιαννιτσών. Οι Κόκκινοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση σκοράροντας μόλις στο τρίτο λεπτό με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Συνέχισαν να πιέζουν σωστά και να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να απειλούνται αλλά δεν ήταν τόσο καλοί στην κυκλοφορία της μπάλας και στη δημιουργία φάσεων. Μέσα από συντονισμένη πίεση ο Καμπανιακός κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα ολοκληρώνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 2-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Καμπανιακός έχασε δύο ευκαιρίες να φτάσει και σε τρίτο τέρμα. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού κι ανέβασαν την πίεση τους στο γήπεδο. Οι παίχτες του Χάρη Σαββαΐδη έβγαλαν κούραση, οπισθοχώρησαν και δέχτηκαν δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Η Ακαδημία Γιαννιτσών έχοντας το momentum και την ψυχολογία με το μέρος της έφτασε και σε τρίτο τέρμα με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στις καθυστερήσεις, όμως, μετά από εκτέλεση φάουλ της ομάδας του Καμπανιακού και σουτ μέσα από την περιοχή ο αμυντικός των φιλοξενούμενων απέκρουσε με το χέρι πάνω στην γραμμή της εστίας κι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο παίχτης των γηπεδούχων που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και έκανε το 3-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.